Kedy a čím hnojiť

Existuje množstvo rozličných hnojív. Ktoré hnojivo kedy použiť môže byť pre menej skúseného záhradkára náročnejšie. Pokiaľ ale chcete mať peknú záhradu a bohatú úrodu mali by ste tejto téme venovať pozornosť. Práve od hnojenia záleží ako sa vám bude v záhradníčení dariť. Dať prednosť organickému alebo minerálnemu hnojivu a kedy ho aplikovať?

Organické hnojivo

Organické hnojivo má rastlinný alebo živočíšny pôvod. Medzi tie najpoužívanejšie organické hnojivá patria kompost, hnoj, slepačince,…

Minerálne hnojivo

Minerálne hnojivá sa vyrábajú priemyselne. Oproti organickému hnojivu majú stály obsah živín. Obohacujú pôdu o látky, ktoré jej najviac chýbajú.

Ktorému hnojivu dať prednosť? Pravdou je, že najvhodnejšia je kombinácia oboch typov hnojív. K tvorbe humusu v pôde najviac prispieva organické hnojivo. Minerálne hnojivá zas dodajú pôde potrebné látky ako je draslík, fosfor a dusík.

Kedy hnojiť?

Organické hnojivá sú pomerne silné, preto ich používajte na hnojenie v jeseni, keď je už úroda pozberaná. Počas zimy sa hnoj rozloží a dodá pôde potrebné látky. Tento typ hnojiva je silný a keby ste ho použili na jar mohlo by spáliť rastlinky. Ak nechcete mať umelé kvety ale rozkvitnuté záhony, z ktorých si môžete kvety odtrhnúť do vázy organické hnojivo používajte len v jeseni.

Po minerálnych hnojivách siahnite na jar. Dodajú pôde potrebné živiny, vďaka čomu sa rast rastlín urýchli. Typ hnojiva môžete vybrať podľa toho čo na konkrétnom záhone pestujete. Môžete si zaobstarať hnojivo na okrasné dreviny, kvety, paradajky, jahody,… . Každá rastlina má na zloženie pôdy iné nároky a práve špecializovaným hnojivom môžete jej nároky naplniť.

Burina

Hnojivo zlepšuje kvalitu pôdy a dodáva do nej látky, ktoré sú pre rast rastlín dôležité. Platí to aj pre burinu. Pokiaľ nechcete pestovať popri zelenine či kvetoch aj burinu musíte ju priebežne odstraňovať. Vhodný postrek na burinu môžete použiť aj v záhonoch. Ak máte napríklad burinu medzi paradajkami vyberte si postrek, ktorý likviduje burinu práve v týchto záhonoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *