Striekaná, či fúkaná, udrží teplo vášho domova

Staviate si nový domov, alebo rekonštruujete starší dom a neviete sa rozhodnúť akú izoláciu použiť? Počuli ste o fúkanej a striekanej PUR izolácii a rozmýšľate, prečo si vybrať práve jednu z nich a nie zaužívané izolačné pásy? Radi vám napomôžeme rozhodnúť sa a v jednoduchosti vám vysvetlíme, aké výhody má fúkaná a striekaná PUR izolácia oproti iným druhom izolácií.

Fúkaná izolácia a Polyuretánová (PUR) izolačná pena

Realizácia oboch týchto izolačných technológií je veľmi jednoduchá a úsporná z hľadiska času, za ktorý je celý proces dokončený. Pri správnej aplikácii vznikne homogénna vrstva bez škár a vyplní priestor aj na ťažko dostupných miestach. Pomer ceny a kvality, v podobe úspory tepla, je pri fúkanej izolácii a striekanej izolácii výhodnejší. Ak sa rozhodnete práve pre tieto možnosti, určite oceníte, že materiál, z ktorého je fúkaná/striekaná izolácia vyrobený, je zdravotne nezávadný a vhodný pre alergikov hlavne tým, že je pre škodcov, hmyz, hlodavce odpudivý.

Jediný hlavný rozdiel medzi fúkanou izoláciou a striekanou PUR izoláciou je ten, že fúkaná izolácia je vyrobená z ekologickejších a prírodnejších materiálov, zatiaľ čo striekaná izolácia je čisto chemickou reakciou vzniknutý materiál.

Fúkaná izolácia a jej základné vlastnosti

Ako je už rozumieť z názvu, fúkaná izolácia sa aplikuje na povrchy práve vďaka rozfukovaniu materiálu zo špeciálneho prístroja, ktorý pomocou fúkaného vzduchu prenesie celú hmotu na miesta, ktoré chcete zaizolovať. Celý proces je veľmi jednoduchý a nezávislý od ročného obdobia. Práve fúkanú izoláciu najčastejšie odporúčame aplikovať na pultové strechy, väzníkové krovy, steny drevostavieb a najideálnejšie je použiť ju pri sedlovej streche v starších domoch. Ak je aplikácia už dokončená, fúkaná izolácia má hrúbku 250-300mm, čo výrazne zabraňuje strate tepla.

Striekaná PUR izolácia a jej základné vlastnosti

Táto izolačná technológia sa aplikuje striekaním pomocou špeciálnej pištole, v ktorej dôjde ku chemickej reakcii dvoch látok a vznikne tak PUR pena. Po nanesení striekanej izolácie na rôzne povrchy stačí počkať 20 sekúnd a proces je dokončený. Vytuhnutá chemická látka/pena sa delí na dva druhy – mäkká, ktorá sa využíva v interiéri, pretože najlepšie prenáša vlhkosť a tvrdá, plne uzavretá, tá sa zasa používa v exteriéri. Ak sa rozhodnete striekanú izoláciu využiť práve v exteriéri na miestach, kde je výrazne vyššie UV žiarenie, odporúčame vám ju ošetriť PUR farbou proti UV. Za menšiu nevýhodu, pri striekanej izolácii, považujeme mierny zápach po aplikácii.

Rozdiey

Fúkaná izolácia 

 1. novšia technológia 
 2. prírodný materiál  
 3. aplikácia vzduchom
 4. nevhodná na všetky povrchy 
 5. úspora tepla 30-50%
 6. 2-5hodin celkovej práce
 7. bez odpadu pri/po aplikácii 
 8. jednoduchá likvidácia, recyklovateľná

Striekaná izolácia

 1. technológia overená desaťročia
 2. chemický materiál
 3. aplikácia špeciálnou pištoľou
 4. vhodná na všetky povrchy
 5. úspora tepla 50-70%
 6. cca 1 deň celkovej práce
 7. malé množstvo odpadu-po orezaní na požadovaný tvar
 8. likvidácia je zložitejšia, nedá sa recyklovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *