Základná výbava vášho záhradného domčeka

S prvým domom prichádza aj prvý záhradný domček. Ak chcete, aby vám pri budovaní záhrady nič nechýbalo, musíte ho vyplniť užitočnými vecami. Že neviete, aké to sú? Len čítajte ďalej.

Náradie

Bez kvalitného náradia vám ani tá najlepšia pôda a počasie na záhrade nepomôže. Vo všeobecnosti náradie môžeme rozdeliť na ručné a technické. Medzi tie ručné patria napríklad nástroje na prípravu pôdy, ako je rýľ. Nespoliehajte sa na ten najlacnejší, pretože ho budete používať každú jar a jeseň a nechcete ho po roku vymieňať. To isté platí aj pre lopatu, motyku a hrable. 

Pokiaľ máte na pozemku aj kríky, či dokonca živý plot, nástroje na strihanie a rezanie sú nevyhnutné. Konkrétne máme na mysli vyvetvovacie nožnice a záhradne nožnice na odkvitnuté kvety. 

Medzi technické nástroje musíme spomenúť kosačku na trávnik, pri väčších kríkoch aj krovinorez, prípadne drvič konárov. Môže sa to zdať ako veľká investícia, no pokiaľ nemáte túžbu sadiť umelé kvety, je žiaľ nevyhnutná.

Postreky

V tejto dobe už našťastie nie sme odkázaní na tance okolo ohňa a pranostiky sľubujúce úrodnú pôdu. Už sa vieme chrániť a zbytočným škodcom zabrániť. Spomenieme aspoň pár užitočných prípravkov do záhrady. 

Prvým typom sú práve fungicídy, ktoré plodiny chránia pred hubovými chorobami. Ide napríklad o hrdze, múčnatky, snete alebo nádorovky. Prejavia sa napríklad farebnými škvrnami a uschnutím rastlín. Huby sa môžu rozšíriť a zničiť dokonca celú úrodu. 

Ďalšou dôležitou ochranou sú insekticídy. Ako pravdepodobne veľa z vás už zistilo, ide o prápravky proti škodcom, ako sú drôtovce, tipule, chrústy a množstvo ďalších. Taktiež veľmi dôležité. 

Musíme taktiež spomenúť aj postreky proti hlodavcom a postrek na burinu. S týmto arzenálom máte minimálnu šancu straty. 

Zavlažovanie

Keďže sme boli posledné letá svedkami obrovského sucha a prognóza najbližších rokov nie je veľmi optimistická, zvlhčovanie záhrady musíme zobrať do vlastných rúk. Tie najkomplikovanejšie systémy zadržiavania vody, ako sú revízne šachty, by si vyžadovali samostatný článok, no my sa pozrieme na povrchové zavlažovanie. 

Medzi úplný základ, okrem krhly, patrí hadica s postrekovacou pištoľou, no siahnuť môžete aj po celoplošnom zavlažovacom systéme. 

Posledné roky sa stala hitom podzemná nádrž na dažďovú vodu. Vďaka jej umiestneniu pod povrchom zeme, sa voda neprehrieva na slnku a tak nevytvára prostredie na množenie baktérií. Taktiež šetrí miesto na pozemku a svojou ľahkosťou umožňuje jednoduchú manipuláciu. Pre nadšencov existuje zrážkomer, ktorý vám poskytne presný údaj o napadanej dažďovej vode. Vďaka nemu budete vedieť regulovať potrebnú vlahu vašej pôdy. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *